Životopis nestačí

Autor: Nikola Koložová | 28.3.2013 o 21:02 | (upravené 28.3.2013 o 22:14) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  772x

Posielanie životopisov zamestnávateľom cez stránky informujúce o voľných pozíciách nemá nič spoločné s aktívnym hľadaním práce. Evidovaní nezamestnaní tým trávia mnoho času, no výsledok sa nedostaví niekedy ani po rokoch. Prečo sa tak často spoliehame pri hľadaní si zamestnania na internet? Tento spôsob je pohodlnejší a rýchlejší. Má však aj jeden negatívny psychologický dopad. Človek sa okamžite uspokojí, pretože  kliknutím na "poslať životopis" sa okamžite dostaví dobrý pocit z toho, že urobil niečo preto, aby si prácu našiel. Je to však ako čakanie na Godota. Poskytovanie osobných údajov a informácií o doterajších skúsenostiach cez webové portály väčšinou žiadny efekt neprináša.

Personalisti by možno oponovali. Curriculum vitae odráža vašu osobnosť. Preto musí byť prehľadné, pútavé a hlavne - musí predávať vaše schopnosti a znalosti. Ak zaujme, je to polovičný úspech. Je však životopis naozaj až taký dôležitý? Rozhodne nie. Hlavne vo veľkých firmách totiž zohrávajú významnú úlohu tzv. odporúčania zamestnancov. Tí môžu navrhovať svojim nadriadeným vhodných adeptov na tú - ktorú pozíciu. Ak si zamestnávateľ má vybrať medzi dokonale napísaným životopisom a kandidátom, s ktorým sa jeho spoľahlivý pracovník dobre pozná a vie, aké sú jeho dispozície, určite uprednostní toho druhého.

Voľných pracovných pozícií je málo a nie je z čoho vyberať. Uchádzači sa zaujímajú o pozície s dobre znejúcimi názvami. Názvy ako manažér, obchodný referent sú síce lákavé, no často sa za nimi ukrýva napríklad funkcia pouličného predavača door to door. Vyhľadáš, klikneš, pošleš a čakáš. V lepšom prípade sa zamestnávatelia obmedzia aspoň na odpoveď typu "vaše údaje budú starostlivo posudzované", v tom horšom sa nezamestnaný odpovede nedočká vôbec. Viem si predstaviť, že si niektoré ani len neprečítajú.

Preto sa čudujem, prečo na nás v súčasnosti z každej strany chrlia informácie o dôležitosti formálnej úpravy životopisu. Personálne agentúry robia školenia, samozrejme, nie zadarmo. A tu je pes zakopaný. Absolvovanie kurzu stojí nemálo peňazí a zúfalý človek bez práce neľutuje z vrecka vytiahnuť posledný groš na to, aby si takpovediac zvýšil šance na nájdenie si práce.

Osobné stretnutie má vždy cenu zlata. Telefonický rozhovor a dohodnutie si termínu so zamestnávateľom urobí dobrý dojem a navyše tým dokážete, že nie ste LEN chronickým dopisovateľom a odosielateľom profesionálne napísaného životopisu, ale naozaj odhodlaným človekom, ktorý chce a vie ako sa má zodpovedne stavať k riešeniu problémov. Skryť sa do ulity a čakať na vygenerovanú odpoveď počítačovým systémom je nielen bezvýsledné, ale po rokoch hľadania si práce aj trošku trápne. Preto výhovorkám niektorých ľudí o nemožnosti nájdenia si práce jednoducho neverím.

Životopis je dôležitý, ale zďaleka nie najdôležitejší.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?