Dedina si všetko pamätá

Autor: Nikola Koložová | 5.4.2013 o 22:08 | (upravené 5.4.2013 o 22:13) Karma článku: 6,32 | Prečítané:  597x

Život na dedine má svoje čaro. Vyzdobené chalúpky, lavičky pred bránami a klebetné babky s francúzskymi barlami. Vniesť trocha rozruchu do tejto atmosféry nie je ťažké. Stačí sa cez ulicu prehnať pretekárskym autom a hneď sa rozvíria reči o ťažkom frajerovi s neslýchanou gurážou. Idylka ako vo filme sa v príbehu zvanom skutočný život síce koná, ale v omnoho menšej  miere. A to je z určitého uhla pohľadu v podstate fajn.

Pamätám sa, keď som v škole v rámci povinného čítania siahla po knihách B. Němcovej a M. Kukučína . V Babičke i v Rysavej jalovici autori venovali rozsiahle opisy kráse vidieka. Hoci žijeme v inej dobe, názory dávnych spisovateľov na slovenskú dedinu sú vždy aktuálne. Pokojnú náladu a čistotu krajiny rušia nalomené medziľudské vzťahy, ohováranie a závisť.

V dedinách platia v porovnaní s mestami prísnejšie pravidlá osobnej prestíže. Keďže sa všetko deje pred očami verejnosti a každý každého pozná, existuje len málo tajností. Vážení sú vzdelaní a pracovití ľudia s mravným spôsobom žitia bez afér a škandálov. Krčmové reči sa šíria príliš rýchlo a najťažšie je napraviť si zlú povesť, keďže v prostredí sídla s niekoľko sto obyvateľmi sa  na nič nezabúda. Ľudia si veľmi detailne pamätajú aj minulosť predchádzajúcich generácií, a preto nie je výnimkou, ak oživujú spomienky na už mŕtvych pijanov, zlodejov či tulákov a vykresľujú ich v rozmanitých súvislostiach netušiac, že tým ubližujú svojim známym či susedom. Inak povedané, spolupútnikom. To je už ďalšia vec, že vnuci tých „špín" zastávajú významné pozície a žijú príkladným životom. Možno tu je pes zakopaný.

Najťažšie je pochopiť preteky v sobášení sa. Ak sa niekto z nerozlučnej skupiny kamarátov ožení, krátko na to bude nasledovať reťaz svadieb ďalších priateľov. Môže to byť pekné a milé, ale len v prípade, ak sa sobáše neuzatvárajú čisto z poetického dôvodu na spôsob len aby sme v hanbe nezostali.  Nevravím, že sa tak nedeje aj v mestách, ale na dedinách je to zreteľnejší a častejší jav. Kult starého mládenca a starej dievky ešte stále žije a nie a nie sa ho zbaviť.

Celá krása dedinského života bez idylky spočíva v prísnej verejnej kontrole. Ak sa šuškandy zakladajú na pravde,  sú v podstate upozornením, že niečo robím zle a mal by som sa snažiť o nápravu. Je to vskutku dôkaz o tom, že ľudí zaujímam, pretože o mne šíria informácie. Nikdy som nerobila žiadny prieskum, ale mám pocit, že zo vzorky množstva kamarátov smiem vyvodiť záver,  že šikovní ľudia o ktorých spoločnosť vie ako a čím žijú, sú váženejší a získali i zaslúžený spoločenský vplyv, teda prestíž. Ohováranie sem, ohováranie tam, vidiecki obyvatelia radi hovoria nielen o negatívnych príkladoch, ale aj o nasledovaniahodných osudoch ľudí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?