Pokorený hrad Krásna Hôrka?

Autor: Nikola Koložová | 10.3.2012 o 22:30 | Karma článku: 8,68 | Prečítané:  2569x

Hrad Krásna Hôrka, klenot Gemera, prežíva dnes zaťažkávajúcu skúšku. Požiar, ktorý ho zasiahol, spôsobil veľké škody nielen materiálneho charakteru. Mravenčiu prácu na jeho renovácii sa totiž vynahradiť nedá žiadnymi finančnými prostriedkami. Do akej miery sa historickú pamiatku podarí zachrániť a obnoviť zničené časti stavby, ukáže až čas. Čo sa však týka nespočetných spomienok a zážitkov, aké hrad nepochybne poskytol mnohým z nás, nemohli zmariť za pár hodín ani plamene ohňa.

Je to len nedávno, čo sa hrad zrekonštruoval, aby si jeho návštevníci mohli väčšmi vychutnať dobovú autentickosť interiéru a preniesť sa do historických čias. Národná kultúrna pamiatka je jedna z najnavštevovanejších miest na Slovensku. Niet školáka v okolí, ktorý v Krásnej Hôrke nestrávil aspoň jeden deň v rámci výletu či školy v prírode. Osobne som si priamo v podhradí užívala činnosti letného táborenia, odkiaľ som si domov priniesla mnoho spomienok a priateľstiev.

Voľby a kultúrna tagédia. V takomto znamení sa niesol 10. marec 2012. Prečo sa vypaľovala tráva na hradnom vŕšku a kto za to ponesie zodpovednosť? Sama som zvedavá, kde sa ukrýva pravda, keďže príčin môže byť niekoľko. Preskočená iskra na strechu hradu sa postupne rozšírila a zničila historický skvost. Kto sa podieľal na zakladaní ohňa a prečo sa dotyčnej osobe nezabránilo v jeho počínaní? Verím, že v nasledujúcich dňoch sa tieto informácie dozvieme a že sa vyvodí prislúchajúci záver a zavedú opatrenia na zvýšenie bezpečnostných podmienok v okolí hradu. ...aby sme zbytočne neboli svedkami pokorenia našej kultúry.

Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) prisľúbil pomoc pri vybudovaní novej strechy do niekoľkých mesiacov, čo je potešujúca správa. Nech je to čím skôr. Je totiž veľmi ťažké pozerať sa na zábery z vyhoreného hradu, a ešte bolestivejšie je sledovať bezprostredný obraz z niekoľkých metrov od miesta katastrofy. Neviem ako vy, ale ja som si už zvykla kochať sa vo výhľade na pyšnú Krásnu Hôrku a tohto krásneho pocitu sa nechcem vzdať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

DOMOV

Asistent, ktorý sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.


Už ste čítali?