Dedina si všetko pamätá

Autor: Nikola Koložová | 5.4.2013 o 22:08 | (upravené 5.4.2013 o 22:13) Karma článku: 6,32 | Prečítané:  616x

Život na dedine má svoje čaro. Vyzdobené chalúpky, lavičky pred bránami a klebetné babky s francúzskymi barlami. Vniesť trocha rozruchu do tejto atmosféry nie je ťažké. Stačí sa cez ulicu prehnať pretekárskym autom a hneď sa rozvíria reči o ťažkom frajerovi s neslýchanou gurážou. Idylka ako vo filme sa v príbehu zvanom skutočný život síce koná, ale v omnoho menšej  miere. A to je z určitého uhla pohľadu v podstate fajn.

Pamätám sa, keď som v škole v rámci povinného čítania siahla po knihách B. Němcovej a M. Kukučína . V Babičke i v Rysavej jalovici autori venovali rozsiahle opisy kráse vidieka. Hoci žijeme v inej dobe, názory dávnych spisovateľov na slovenskú dedinu sú vždy aktuálne. Pokojnú náladu a čistotu krajiny rušia nalomené medziľudské vzťahy, ohováranie a závisť.

V dedinách platia v porovnaní s mestami prísnejšie pravidlá osobnej prestíže. Keďže sa všetko deje pred očami verejnosti a každý každého pozná, existuje len málo tajností. Vážení sú vzdelaní a pracovití ľudia s mravným spôsobom žitia bez afér a škandálov. Krčmové reči sa šíria príliš rýchlo a najťažšie je napraviť si zlú povesť, keďže v prostredí sídla s niekoľko sto obyvateľmi sa  na nič nezabúda. Ľudia si veľmi detailne pamätajú aj minulosť predchádzajúcich generácií, a preto nie je výnimkou, ak oživujú spomienky na už mŕtvych pijanov, zlodejov či tulákov a vykresľujú ich v rozmanitých súvislostiach netušiac, že tým ubližujú svojim známym či susedom. Inak povedané, spolupútnikom. To je už ďalšia vec, že vnuci tých „špín" zastávajú významné pozície a žijú príkladným životom. Možno tu je pes zakopaný.

Najťažšie je pochopiť preteky v sobášení sa. Ak sa niekto z nerozlučnej skupiny kamarátov ožení, krátko na to bude nasledovať reťaz svadieb ďalších priateľov. Môže to byť pekné a milé, ale len v prípade, ak sa sobáše neuzatvárajú čisto z poetického dôvodu na spôsob len aby sme v hanbe nezostali.  Nevravím, že sa tak nedeje aj v mestách, ale na dedinách je to zreteľnejší a častejší jav. Kult starého mládenca a starej dievky ešte stále žije a nie a nie sa ho zbaviť.

Celá krása dedinského života bez idylky spočíva v prísnej verejnej kontrole. Ak sa šuškandy zakladajú na pravde,  sú v podstate upozornením, že niečo robím zle a mal by som sa snažiť o nápravu. Je to vskutku dôkaz o tom, že ľudí zaujímam, pretože o mne šíria informácie. Nikdy som nerobila žiadny prieskum, ale mám pocit, že zo vzorky množstva kamarátov smiem vyvodiť záver,  že šikovní ľudia o ktorých spoločnosť vie ako a čím žijú, sú váženejší a získali i zaslúžený spoločenský vplyv, teda prestíž. Ohováranie sem, ohováranie tam, vidiecki obyvatelia radi hovoria nielen o negatívnych príkladoch, ale aj o nasledovaniahodných osudoch ľudí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?