Mladých kvári prázdnota

Autor: Nikola Koložová | 10.4.2013 o 19:37 | (upravené 10.4.2013 o 20:33) Karma článku: 6,20 | Prečítané:  918x

Verejnosť hľadí na vysokú mieru nezamestnanosti cez zahaľujúce rúško oficiálnych informácií. Počúvame o nadbytočnom každomesačnom hlásení sa na úradoch práce, prípadne  o prepúšťaní robotníkov vo veľkých priemyselných parkoch. Od straty trvalého zamestnania je horšia už len jedna vec. Ak ho človek nikdy nemal. V nasledujúcich riadkoch ponúkam obraz zo skutočného života mladých nezamestnaných ľudí. Nie tých, ktorí nečinne sedia za počítačom, nemajú ani kúsok záujmu vybudovať si pracovné návyky a oblasť ich záujmu sa obmedzuje na zábavu, túlanie sa ulicami mesta a nezmyselné trávenie času v nákupných centrách. Skúsme si predstaviť snaživého nezamestnaného človeka s praktickými skúsenosťami a potrebnými znalosťami. Ako sa cíti a čo prežíva po opakovaných sklamaniach?

Dôsledky nezamestnanosti sú citeľné a do neba volajúce dilemy, s ktorými mladí ľudia deň čo deň zápasia, naberajú na intenzite. Nasledujúce príklady slúžia na to, aby sme pouvažovali nad ich osudom a budúcnosťou.

Peter K.

Na strednej škole bol jednotkárom, absolvoval vysokú školu a promoval s červeným diplomom. Po celý čas si uvedomoval, že na svojej kariére musí pracovať už od začiatku - od prvého ročníka na univerzite, a tak si popri štúdiu našiel prácu na dohodu. Prácu v rámci svojho odboru. Celých päť rokov budoval vzťah k svojej profesii a zároveň aj k svojmu nádejnému budúcemu zamestnávateľovi.  Učil sa od svojich skúsených kolegov a postupne sa zlepšoval. Po skončení školy ho ale čakal nepríjemný fakt. Vo firme ho už nepotrebovali, keďže zamestnávateľ zaňho nebol ochotný platiť odvody v rámci trvalého pracovného pomeru. Spoločnosť namiesto neho prijala ďalšieho študenta na dohodu a po ňom ďalšieho a ďalšieho...

Petrova dohoda sa skončila pred dvoma rokmi. Vyštudovaný odbor  je preňho poslaním a keďže chce mať čisté svedomie vo vzťahu k sebe aj k verejnosti, neváha a naďalej si dláždi cestu k svojmu vysnívanému povolaniu. Posiela životopisy, chodí za potenciálnymi zamestnávateľmi na osobné pohovory. Ich odpovede sú na jednej strane lichotivé - z hľadiska Petrovho profesionálneho prístupu k práci a nadobudnutých skúseností by ho aj prijali, no žiadne voľné miesto nie je, keďže sa vo firmách prepúšťa a každý je rád, že si vie udržať svoju pozíciu. Žiadna perspektíva, len samé odmietnutia. Výsledok? Peter je už dnes ochotný zamestnať sa aj na omnoho nižšej pozícii, pretože sa chce osamostatniť a založiť si rodinu.

DILEMA:

Roky bežia. Mladí postupne dozrievajú v názoroch aj v postojoch. Nútene menia svoju životnú filozofiu, pretože sa chcú uživiť. Vysnívané povolanie sa stáva otázkou šťastia či peňazí.

Pokračovanie v ďalšom článku

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?